SAT Sınavı nedir?

safakersoy tarafından tarihinde yayınlandı

SAT Sınavı, Sat sınavı hakkında bilinmesi gerekenler, sınava kimler girebilir, Türkiye’de sat sınavı

SAT Sınavı Nedir?

SAT sınavı (Scholastic Aptitude Test) , ABD ve Avrupa ülkelerinde üniversite okuyabilmeniz adına başarı göstermeniz gereken akademik bir sınavdır. SAT sınavı Amerika’da yılda 7 kez Türkiye’de ise 6 kez yapılmaktadır. Sınav formatı 2016 yılı Mart ayı itibari ile köklü bir değişime uğramıştır. SAT sınavı iki aşamalı olarak yapılır. Sınavın ilk aşaması SAT 1 (Reasoning Test) ikinci aşamasını ise SAT 2 (Subject Test) olarak adlandırılır.

Yeni SAT sınavı daha önce hiç olmadığı kadar okuma merkezli ve pasaj bazlı olmuştur. Öğrenciler önce 62 dakika sürecek olan içinde beş uzun pasaj barındıran (bazılarında grafik de olacak) 52 soruyla karşılaşacak. Daha sonra 35 dakika sürecek olan 44 soruluk Yazma ve Dil Bilgisi sorularını çözecek. İşte burada da dört pasaj daha olacak ve sonuç itibariyle öğrenciler neredeyse 100 dakikada yaklaşık 4500 kelimelik dokuz pasajla uğraşacak ve yüze yakın soru çözecek.

Daha sonra matematik testine geçecekler. 25 dakikalık, 20 sorudan oluşan hesap makinasının izin verilmediği bir bölümden sonra 55 dakika sürecek olan 38 soruluk ve bu sefer hesap makinasının izin verildiği bölüm gelecek. Matematik bölümünde soru tiplerinde değişiklik olmasa da, yeni SAT’ta soruların kapsama alanı daraltıldı ancak sorulan sorular ise derinleştirildi.

SAT Sınavına Genel Bakış

• Sat sınavında artık uzun paragraflara önem verilmekte, eskiden kelime odaklı idi.
• Soruların şık sayısı azaltıldı. Artık sorular 4 şıklı olacak yanlışlar doğruyu götürmeyecek.
• Matematik konuları sınırlandırılmış, sınav dahili konulardan daha detaylı sorular sorulmaya bağlanmıştır. Soru çözümlerinde hesap makinası kullanımına sınır getirilmiştir.
• Eski SAT sınavı sadece yazılı formatta yapılabilmekteydi. Yeni SAT sınavına hem yazılı formatta hem dijital ortamda girebilirsiniz.
• Toplam skorda makaleniz etki etmeyecek, sınav 1600 üzerinden değerlendirilecek.
• Yeni SAT 3 saat veya isteğe bağlı essay seçildiği takdirde 3 saat 50 dakika sürmektedir. Eski SAT ise essay dahil 3 saat 45 dakika sürmekteydi. Essay isteğe bağlı olmasına rağmen bir çok üniversite essay puanı istemektedir.

Biz ne yapıyoruz? 

Sınava girecek öğrencilere rehberlik ediyor, Matematik ve ingilizce derslerinden sınava hazırlıyoruz. Detaylı bilgi için bizi arayabilir yada iletişim sayfasından bize yazabilirsiniz.